+48 18 26 523 79

[email protected]

Orawska Bibiloteka Publiczna

ul. Sobieskiego 13
34-480 Jabłonka

pon, wt, czw, pt: 800 - 1700
śr: 800 - 1600
sob: 900 - 1400

,,Identyfikacja i dokumentacja najstarszych grobów i małej architektury sakralnej na cmentarzach Orawy"

fotografianagrobki              ,,Identyfikacja i dokumentacja najstarszych grobów
              i małej architektury sakralnej na cmentarzach Orawy"


Prezentujemy 203 stare nagrobki i inne obiekty sfotografowane na 22 nekropoliach Orawy.
Dokumentację można obejrzeć bezpłatnie pod linkiem:https://www.fundacjapd.pl/119
Dostępna online dokumentacja stanowi pokłosie działań przeprowadzonych w sierpniu i wrześniu 2021 roku na wszystkich nekropoliach Orawy znajdujących się na obszarze
Polski.

W jego efekcie odnaleziono 446 obiektów powstałych do roku 1945. Nie uwzględniano w nim nagrobków na grobach przebudowanych w późniejszym okresie, szczególnie w czasach obecnych. Do projektu wybrano 203 obiekty, które zostały udokumentowane fotograficznie i krótko opisane. Dzięki temu ich, wygląd, detale architektoniczne oraz inskrypcje zostaną zachowane dla przyszłych pokoleń mieszkańców Orawy.
Wystawa zaciekawi szeroki krąg osób interesujących się dziedzictwem kulturowym, religijnym i historycznym Orawy. Przede wszystkim przeznaczona jest dla mieszkańców Orawy, ukazując bogactwo i znaczenie tego dziedzictwa oraz konieczność jego ochrony dla przyszłych pokoleń.
Dokumentacja jest też doskonałym materiałem edukacyjnym dla dzieci i młodzieży, poszerzającym ich wiedzę o kulturze, historii i dziedzictwie Orawy znajdującej się od wieków na pograniczu wielu narodów, religii i kultur.

Projekt dofinansowano w ramach programu Narodowego Instytutu Dziedzictwa - ,,Wspólnie dla dziedzictwa”. Projekt został zorganizowany przez Fundację Przestrzenie Dziedzictwa, a jej partnerem jest Orawska Biblioteka Publiczna w Jabłonce.