+48 18 26 523 79

[email protected]

Orawska Bibiloteka Publiczna

ul. Sobieskiego 13
34-480 Jabłonka

pon, wt, czw, pt: 800 - 1700
śr: 800 - 1600
sob: 900 - 1400

Wirtualna wystawa – Dziedzictwo kulturowe kościoła św. Jana Chrzciciela w Orawce

orawka koci 800Serdecznie zapraszamy do odwiedzenia wirtualnej wystawy online  poświęconej dziedzictwu kulturowemu kościoła św. Jana Chrzciciela w Orawce.

Dostęp do wystawy: https://www.fundacjapd.pl/115

Wystawa dotyczy najważniejszego zabytku polskiej Orawy, jakim jest ten znany wszystkim Orawianom XVII-wieczny kościół.

Podzielona jest na pięć odrębnych części prezentujących różnorodną problematykę: świątynię i przestrzeń wokół niej, wnętrze kościoła, cykle malowideł stworzonych w jej wnętrzu oraz najważniejsze elementy dziedzictwa niematerialnego związane ze świętami, zwyczajami i obrzędami. Wystawa zawiera łącznie 80 fotografii, z których każda  jest szczegółowo opisana. Teksty towarzyszące wystawie zawierają mało znane,  a czasem zupełnie nowe treści dotyczące dziedzictwa kulturowego  tej świątyni, łączącej dziedzictwo trzech narodów: Polski, Węgier i Słowacji. 

Wystawa powinna być interesująca dla każdego Orawianina, który docenia znaczenie tożsamości i  dziedzictwa swojego regionu, niezależnie z którego wywodzi się rodu i narodowości. Stanowi również cenne źródło informacji dla wszystkich zainteresowanych poszerzeniem  wiedzy na temat kultury i dziedzictwa Orawy. Jest również doskonałym materiałem edukacyjnym dla dzieci i młodzieży,  poszerzającym ich wiedzę o kulturze, historii  i dziedzictwie  regionu Orawy.

W najbliższym czasie Kościół św. Jana Chrzciciela w Orawce zostanie wpisany na elitarną listę ,,pomników historii” tworzoną przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, na której znajduje się  ponad 100 zabytków o szczególnym znaczeniu dla kultury Polski.

Przygotowanie wystawy dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu ,,Kultura - Interwencje 2020”.

Wirtualna wystawa została przygotowana przez Fundację Przestrzenie Dziedzictwa z Krakowa,  a jej partnerem w tym projekcie jest Orawska Biblioteka Publiczna.

Bezpłatny dostęp do wystawy:   https://www.fundacjapd.pl/115

                                                                 LOGOTYP z napisem          logo obp       2020 NCK dofinans interwencje RGB